Kalendář akcí

7 Září 2017 Čtvrtek: 17:00

Rybářství a rybníkářství nejen na Chrudimsku (vernisáž)

Rybářství patří k nejstarším zdrojům lidské obživy a tím i k nejstarším povoláním člověka. Na rozdíl od lovu ptactva a zvěře, který byl v minulosti rovněž cenný pro výživu lidí, si zachovalo rybářství významné postavení dodnes a na mnoha místech ve světě je stále hlavní prioritou obživy obyvatelstva. Zručnost a znalost výroby rybářského nářadí je společným znakem všech lidských kultur od pravěku až po dobu přítomnou. Výstava přiblíží nejen vývoj rybářství na řekách, ale zavede i do počátků vývoje rybníkářství v Čechách.

7 Září 2017 Čtvrtek: 17:00

Ryba v lidové kultuře (vernisáž)

Kde všude se můžeme kromě vody setkat s rybou? Na výstavě s názvem Ryba v lidové kultuře budeme objevovat symboliku ryby, která se odpradávna objevovala v tradiční lidové kultuře. K čemu sloužily rybárny? Co jsou to vrše? A na co se používaly rybí šupiny? Nejen na tyto, ale na mnoho dalších zajímavých otázek najde návštěvník odpovědi na připravované výstavě, která bude slavnostně zahájena 7. září 2017 od 17 hodin. Výstava potrvá do 12. listopadu 2017.

7 Září 2017 Čtvrtek: 17:00

Země a člověk: Příběh hmoty a ducha (vernisáž)

Přijměte pozvání na v pořadí již čtvrtou výstavu Tomáše Pavlíka tentokrát zaměřenou na počátky vzniku Země spojené s mytologií. Vystaveny budou jedinečné exponáty jako například nejstarší pozemská hornina a mnohé další. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 7. září 2017 od 17 hodin. V rámci vernisáže proběhne komentovaná prohlídka výstavou. Výstavu dále doplní tématický přednáškový cyklus.

5 Října 2017 Čtvrtek

Kosové chrudimští (Střípky ze stopadesátileté historie humoristické společnosti)

Období 19. století bylo zlatou dobou vzniku různorodých spolků, organizací a institucí, tedy i četných humoristických společností. Mezi nimi vyniká stolní společnost Kosů chrudimských, která byla založena roku 1867 v hostinci U Marčíků a hned od svého vzniku se stala vůdčím humoristickým spolkem a vzorem pro mnoho dalších podobně zaměřených organizací. Výstava přináší střípky a zajímavosti ze života i činnosti této unikátní společnosti a přibližuje nejenom její vývoj, ale i konkrétní humoristické počiny jejích členů jako jsou básně, kresby, písně, dopisy či fotografie.

23 Listopadu 2017 Čtvrtek

Karel Wagner, obrazy z Vysočiny

Malíř krajin Vysočiny i zátiší, Karel Wagner, žil a tvořil v Kameničkách. Maloval rád a celým srdcem, Kameničky a zákoutí Vysočiny mu učarovaly. Rozkvetlé louky, vyzrálá pole, chalupy a cesty, ve všech ročních obdobích. Stal se svým dílem věrným kronikářem tamějšího kraje.

7 Prosince 2017 Čtvrtek

To jsme doma měli taky

Pamatujete fotoaparáty Zenit, Praktica, televize Tesla a Merkur, tranzistoráky, gramofonové desky, šaty z krimplenu, dekorace z chemlonu, dárková mýdla Šeřík, nebo třeba fronty na knihy a na maso každý čtvrtek? Tak tuto dobu si připomeneme na výstavě, na které si mnozí řeknou: „To jsme doma měli taky.“

Aktuální výstavy

Fotogalerie

Nepřehlédněte

  • CHVL 2017/3
    CHVL 2017/3 Záhada vyhaslých očí V. Bočka: detektivka, horor, nebo hrůzostrašná reportáž? (1. část) – Panoši Bezchlebové z Koldína v pozdním středověku v Chrudimi (1. část) – Apotéka na hradě Košumberku?:…
    Číst dál...
  • VÝZVA PRO MILOVNÍKY UMĚNÍ
    VÝZVA PRO MILOVNÍKY UMĚNÍ Výzva pro všechny milovníky výtvarného umění! Pokud jste majiteli obrazu od malíře Karla Wagnera a rádi byste ho vystavili, čtěte dál.
    Číst dál...

Muzejní sbírky

Odborné publikace