Východočeská muzea a galerie proti válce

muzea proti valce logoV prvních dnech násilné okupace ukrajinských území ruskou armádou se spojila některá muzea a galerie ve východních Čechách a domluvila se na společném benefičním projektu „Východočeská muzea a galerie proti válce“.
 Každá ze zapojených institucí z Královéhradeckého i Pardubického kraje připravuje (případně už zahájila) vlastní tematický edukační program, který hodlá nabízet školním skupinám i veřejnosti. Na tyto akce nebude vybíráno klasické vstupné. Účastníci však budou moci libovolným vkladem podpořit sbírku „Mince pro Ukrajinu“, jejíž výtěžek poputuje humanitární organizaci UNICEF. Některá muzea a galerie takto zpřístupní i své další akce a programy, dle vlastního uvážení.

Do projektu „Východočeská muzea a galerie proti válce" jsou zapojena – převážně tvorbou edukačních programů – z Královéhradeckého kraje kromě Muzea východních Čech v Hradci Králové také Galerie moderního umění v Hradci Králové, Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Regionální muzeum a galerie v Jičíně a Muzeum Náchodska. V Pardubickém kraji to pak jsou Památník Zámeček Pardubice, Regionální muzeum v Chrudimi. Do sbírky "Mince pro Ukrajinu" se svým už zahájeným přednáškovým cyklem připojuje Východočeské muzeum v Pardubicích.

Edukační programy jednotlivých institucí

Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravilo edukační program "Informační válka", ve kterém seznámí žáky základních a středních škol s pojmy dezinformace, fake news nebo propaganda a dá je do souvislosti s příklady z historie i současnosti. Zároveň také žáky poučí, jak falešné zprávy rozpoznat a jak vyhledat relevantní informace.
www.muzeumhk.cz

Galerie moderního umění v Hradci Králové připravila edukační program „Umění(m) si pomoci“. Abychom totiž mohli pomáhat druhým, musíme nejprve umět pomoci sami sobě, když nám není zrovna hej. Tvůrčí program pro žáky mateřských a základních škol se zaměřuje na relaxační a výtvarné techniky, které navazují na umělecká díla ze stálé expozice Minulé století – dvacet osobností.
www.gmu.cz

Muzeum a galerie Orlických hor Rychnov nad Kněžnou se připojuje k projektu svým již existujícím programem „Synagoga promlouvá 2“. Ten mapuje na základě osudů čtyř vybraných židovských dětí z okresu Rychnov nad Kněžnou události 2. světové války a hrůzy holocaustu v chronologickém sledu, které je nutné stále připomínat, i z hlediska současné situace.
www.moh.cz

Regionální muzeum a galerie v Jičíně nabídne žákům základních a středních škol pohled do analogie nedávných dějin prostřednictvím přednášky o letech 1938 a 1968. Kromě toho plánuje v blízké době nabízet také pravidelné kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky.
www.muzeumhry.cz

Muzeum Náchodska připravilo malou výstavu „Car na Cáry – Putin / Put-out!“, která připomíná roky 1938 a 1968 v Československu a ukazuje na paralelu se současnou situací na Ukrajině. V květnu se uskuteční přednáška pro veřejnost „Trendy z hlubin internetu vyplouvají na povrch: Éra deep fakes“, jež představí možnosti a způsoby, jakými lze ověřovat informace. Muzeum Náchodska také nabízí všem uprchlíkům z Ukrajiny, kteří pobývají v Náchodě vstupné zdarma do stále expozice.
www.muzeumnachod.cz

Památník Zámeček Pardubice nabízí pro veřejnost benefiční lektorovaný edukační program „Lidská práva“, který tento pojem nejen vysvětlí, ale dotkne se i dalších, například Základní listiny práv a svobod. Program představí i československého právníka a generála Bohumila Ečera, který po druhé světové válce definoval pojem „zločiny proti lidskosti“. Všechny pojmy budou zasazeny do kontextu historických událostí i současného světového dění – v dnešních dnech tolik naléhavého.
www.zamecek-memorial.cz

Regionální muzeum v Chrudimi připravilo edukační program „Demokratické hodnoty společnosti“. Nejde o to, abychom s dětmi řešili, kdo je hodný a kdo zlý, ale aby měly povědomí o současné situaci a dokázaly lépe porozumět pojmům demokracie, svoboda, autonomie, solidarita, agrese a válka. V pokladně muzea lze také zakoupit placky s logem společného muzejního projektu a výtěžek poputuje na pomoc Ukrajině prostřednictvím UNICEF ČR.
www.muzeumcr.cz

Východočeské muzeum v Pardubicích se do spolupráce zapojuje sérií přednášek pro veřejnost, které budou primárně přístupné zdarma, s možností dobrovolného příspěvku do sbírky „Mince pro Ukrajinu“. Ukrajina se ocitla se v centru světového dění. Jaký je náš někdejší východní soused, jaká historie jej utvářela a jací jsou jeho obyvatelé? Pondělní přednášky přiblíží dějiny, kulturu a jazyk Ukrajinců, ale také historii jejich emigrace do českých zemí.
www.vmp.cz

Mgr. Lucie Peterková - Public relations
l.peterkova@muzeumhk.cz

Tisková zpráva v pdf