Výherci letošního kvízu z Muzejní noci jsou:
?1. místo - Rodinný poukaz pro 4 osoby na podzimní přírodovědnou exkurzi získává ALEŠ CHAROUS
?2. místo - Poukaz pro 2 osoby na podzimní přírodovědnou exkurzi získává JAN CACH
?3. místo - Celoroční rodinné vstupné do Regionálního muzea v Chrudimi získává MIKULÁŠ STRNAD
Všem výhercům gratulujeme a prosíme o zaslání jejich adresy bydliště na email: vylicilova@muzeumcr.cz. Na tuto adresu jim budou poukazy obratem zaslány.
5. 5. – 4. 9. 2022. Výstava k výročí vzniku Průmyslového muzea pro východní Čechy, které bylo založeno v roce 1892. Jeho vznik byl spojen s evropským uměleckoprůmyslovým hnutím, jež usilovalo o návrat ke kvalitním předmětům a výrobkům. Úkolem nového muzea bylo povzbudit a zdokonalit průmyslovou výrobu po technické i umělecké stránce.
21. 4. v 17:00 – CHRUDIM, HUSITÉ A ARCHEOLOGIE (přednáší PhDr. Jan Frolík, CSc.)
28. 4. v 17:00 – HUSITSKÉ A REFORMAČNÍ KACHLE (přednáší Mgr. Nikola Janovská)
5. 5. v 17:00 – HUSITSKÉ BOUŘE A JEJICH OHLAS V PROSTORU CHRUDIMSKÉHO OKRESU (přednáší Mgr. Nikola Janovská)
Vstupné 30 Kč.
David Richter: Pozvánka na výstavu 600+1 rok od tažení Jana Žižky východními Čechami 1421
Pavel Kobetič: O lidech z tiráže (příspěvek k 30. výročí CHVL)
Iva Kopecká: Řezbář Štefan Hrudka
Vlastislav Smutný: Z pamětí projektanta lanovek (3. část)
Pavel Kobetič: Vyznamenané osobnosti v Chrudimi po roce 1989
Veronika Lánská: Z muzejních depozitářů: Fotografie Loutkového divadla Sokola Chrudim
Ve spolupráci se ZŠ Dr. Peška Chrudim jsme v reakci na události na Ukrajině připravili projekt Demokratické hodnoty společnosti. Hlavní myšlenkou projektu není politizace války na Ukrajině, ale spíše samotné přiblížení celého konfliktu. Zprostředkovat dětem informace o obou zemích a východní Evropě, ať už ze zeměpisného nebo historického hlediska. Nejde o to, abychom v závěru řešili s dětmi, kdo je ten hodný a kdo je ten zlý, ale aby měly povědomí o současné situaci a dokázaly lépe porozumět pojmům jako demokracie, svoboda, autonomie, solidarita, agrese a válka.
V prvních dnech násilné okupace ukrajinských území ruskou armádou se spojila některá muzea a galerie ve východních Čechách a domluvila se na společném benefičním projektu „Východočeská muzea a galerie proti válce“. Každá ze zapojených institucí z Královéhradeckého i Pardubického kraje připravuje (případně už zahájila) vlastní tematický edukační program, který hodlá nabízet školním skupinám i veřejnosti. Na tyto akce nebude vybíráno klasické vstupné. Účastníci však budou moci libovolným vkladem podpořit sbírku „Mince pro Ukrajinu“, jejíž výtěžek poputuje humanitární organizaci UNICEF. Některá muzea a galerie takto zpřístupní i své další akce a programy, dle vlastního uvážení.
10. 11. 2022 – 15. 1. 2023
S adventním obdobím je spjata celá řada tradic a symbolů. Výstava připomene nejznámější světce a postavy, které toto předvánoční období provází.